kontakt
|
Scenariusz zajęć otwartych prowadzonych Metodą Dobrego Startu
Temat: Usprawnianie psychomotoryczne dzieci w oparciu o piosenkę Smutno - wesoła jesień.
Cele edukacyjno - terapeutyczne:
- rozwijanie umiejętności wyrazistego czytania ze zrozumieniem oraz uważnego słuchania
- doskonalenie umiejętności segregowania wyrazów wg alfabetu
- usprawnianie poszczególnych analizatorów (słuchowego, wzrokowego, dotykowego i kinestetyczno-ruchowego)
- ćwiczenia koordynacji wzrokowo - słuchowo - ruchowej
- automatyzacja ruchów ręki wiodącej
Pomoce: teksty zagadek, rozsypanka wyrazowa, plansza ze wzorem wypukłym, dla każdego dziecka: 4 woreczki, tacka z kaszą manna, plansza ze wzorem, mazaki, kredki, karta pracy, sylweta "Pani Jesieni", "ślimaczki" z papieru, klej.
Przebieg zajęć:
- Zajęcia wprowadzające
- Powitanie gości.
- Rozwiązywanie zagadek
- Dzieci siedzą w kręgu na dywanie, pośrodku stoją dwa kosze. W jednym z koszy znajdują się kolorowe liście na których umieszczone są jesienne zagadki. Chętne dziecko podchodzi losuje zagadkę odczytuje ją głośno i wyraźnie aby inne dzieci zrozumiały. Inne odgaduje co jest rozwiązaniem i wyszukuje w koszu kartki na której napisane jest rozwiązanie.
- Spadłem nagle z drzewa
leżę na trawniku,
w brązowej koszulce,
w zielonym płaszczyku.
(kasztan)
|
- Spadają z drzewa żółte, czerwone
Wiatr je niesie w każdą stronę
(liście)
|
- Kwitną gdy z wakacji
wracamy do szkoły,
a cały las staje się
wtedy liliowy
(wrzosy)
|
- Złocą się już drzewa, krzewy.
bo to polska jesień
W lesie kwitnie wrzos liliowy,
nadszedł miesiąc .....................
(wrzesień)
|
- To miesiąc smutny taki,
bo odleciały już ptaki.
I liść ostatni już opadł.
Ten miesiąc zwie się........
(listopad)
|
- On dziesiąty jest w kolejce,
Gdzie stoi dwanaście miesięcy.
(październik)
|
- Tkała jesień srebrne nici,
a wiatr je po świecie niesie...
stroi nimi pola, łąki
i wiesza na drzewach w lesie.
(babie lato)
|
- Gdy byłem mały
w miseczce siedziałem
Spadłem, urosłem
i dębem zostałem.
(żołądź)
|
- Dojrzałe okrągłe
i błyszczy ładnie.
Gdy dmuchnie wiatr jesienny
Za ziemię upadnie.
(jabłko)
|
- Utraciła dawno swe liście zielone.
Zostały jej jeszcze korale czerwone.
(jarzębina)
|
- Ułożenie wyrazów wg alfabetu (przypięcie kartek z wyrazami do tablicy)
- Karta pracy nr 1
Dzieci porządkują wyniki malejąco. Poczym wpisują je w tabelę i odczytują hasło będące tytułem piosenki
- Wysłuchanie piosenki: "Smutno - wesoła jesień" i rozmowa na temat jej treści.
- Zajęcia właściwe.
- Ćwiczenia ruchowe
- Ilustracja ruchowa piosenki
Dzieci poruszają się na dywanie w rytm piosenki. Każdy stara się zilustrować ruchem piosenkę.
- Kreślenie w powietrzu wzorów podanych przez prowadzącego
Dzieci poruszają się w rytm muzyki na przerwę w muzyce rytmizują jesienne rymowanki kreśląc w powietrzu wzory.
"Przyszła jesień, chłodna jesień
Wrzesień, październik, listopad, liść jesienny dawno opadł"
|
|
![[]](publikacje_pliki/dobry_start_1.jpg) |
![[]](publikacje_pliki/dobry_start_2.jpg) |
- Ćwiczenia ruchowo - słuchowe
- Wystukiwanie rytmu do piosenki na woreczkach
- I zwrotka - prawą dłonią
- II zwrotka - lewą dłonią
- refren - dzieci klaszczą nad głową
- 3 Ćwiczenia ruchowo - słuchowo - wzrokowe
Prezentacja wzoru graficznego, dokładne omówienie wzoru (liczba elementów ułożenie w przestrzeni) oraz sposobu kreślenia.
- Wykonanie kolejnych wzorów przy jednoczesnym śpiewaniu piosenki
- wodzenie palcem po wypukłym wzorze
- (chętne dziecko podchodzi do tablicy i wodzi palcem po wzorze, pozostałe rysują dłonią w powietrzu)
- wodzenie palcem po wzorze narysowanym na kartkach A-4
- odtwarzanie wzoru na tackach z kaszą
- rysowanie wzoru po śladzie na kartkach
- Ozdabianie sylwet "Pani Jesieni" elementami wzoru. Doklejanie włosów z papierowych "ślimaków".
- Zakończenie zajęć
- Oglądnie prac, omówienie wyglądu, poszukiwanie elementów wzoru w pracy plastycznej
- Ocena zajęć każde dziecko listek i przykleja je w rubryce wg własnej oceny (dzieci oceniają swoje zaangażowanie na zajęciach oraz czy zajęcia im się podobały czy tez nie)
Karta pracy nr 1.
Małgorzata Kasperuk
|
|