kontakt

Temat: Ocalić od zapomnienia - historia jednego dywanu
Scenariusz lekcji z przyrody, w szkole podstawowej z elementami dziedzictwa kulturowego w regionie, przeprowadzonej w klasie IV.

Cele:
Uczeń po skończonej lekcji powinien:

  • znać twórczość ludową w regionie
  • umieć wskazać przedmioty służące do wyrobu dywanów: kołowrotek, niczenice, płochy, czółenka, żelazko; spośród wszystkich eksponatów znajdujących się w izbie regionalnej w klasopracowni
  • wiedzieć co to jest dywan dwustronny, jako dzieło tkactwa
Poznawczy:
  • zainteresowanie się własnym regionem i jego tradycjami
  • poznanie pani Heleny Olechnowicz i jej twórczości na podstawie przeprowadzonego wywiadu
Kształcący:
  • wzbogacenie słownictwa o wyrazy dotyczące twórczości ludowej, szczegółnie tkactwa
  • umiejętność użycia właściwych nazw do odpowiednich czynności wykonywanych w procesie tkania dywanu
  • umiejętność ułożenia eksponatów etnograficznych związanych z tkactwem w odpowiedniej kolejności
  • kształtowanie postawy szacunku dla pracy rąk ludzkich
  • pielęgnowanie tradycji kulturowych poprzednich pokoleń
  • postawa dociekliwego poszukiwania wiedzy o ginących zawodach w regionie i jego tradycjach
Metody pracy:
  • pogadanka, praca z tekstem (wywiady), poszukująca, aktywizująca (kula śniegowa)
Formy:
  • praca indywidualna, praca w grupach, zbiorowa
Pomoce dydaktyczne:
  • eksponaty etnograficzne związane z omawianą twórczością ludową czyli tkactwem
  • izba regionalna w klasopracowni nr 14 z hasłem Ocalić od zapomnienia
  • wywiady przeprowadzone przez uczniów
  • tekst wywiadu z tkaczką dla każdej grupy


Przebieg lekcji:
  1. Część wstępna
  1. Nawiązanie do tematu
    • Skojarzenie do hasła znajdującego się na ścianie w klasie i wyłożonych eksponatów - Ocalić od zapomnienia.
    • Dlaczego w klasie zbieramy różne stare rzeczy?
    • Dlaczego chcemy je ocalić od zapomnienia?
    • Wyobraź sobie co by było, gdyby przez kilka pokoleń nikt nic nie mówił o tym co robił, nie można by było znaleźć żadnej informacji ani rzeczy.
  1. Podanie tematu i celów lekcji.

Temat: Ocalić od zapomnienia - historia jednego dywanu

Co? W jaki sposób? Po co?

Pytania te są celem lekcji.

  1. Jak nazywa się przekazywanie czegoś z pokolenia na pokolenie, np. obrazów, przepisów kulinarnych?

    ..................................................................................
    (dziedzictwo)
  1. Po co zbieramy stare pamiątki i spisujemy informacje?

    ..................................................................................
    (żeby ocalić od zapomnienia)

Zapis na tablicy i w zeszycie.

  1. Praca w grupach
  1. Sprawdzimy teraz co powinniśmy ocalić od zapomnienia.
    • uczniowie, którzy zgłosili się do wykonania tego zadania na poprzedniej lekcji, odczytują sporządzone notatki (praca indywidualna)
    • dwie uczennice czytają przeprowadzony wywiad z tkaczką Heleną Olechnowicz i rozdają kopie każdej z czterech osobnych grup
  1. Praca w grupach.
    • zapoznać się z rzemiosłem tkactwa na podstawie analizy tekstu wywiadu
    • każda grupa układa łańcuch czynności związanych z wytkaniem dywanu
    • grupy po kolei podchodzą do eksponatów, dotykają je, oglądają: planują ułożenie w kolejności odpowiedniej do czynności
  1. Praca zbiorowa metodą śniegowej kuli (zapis na tablicy)

    W jaki spośob powstaje dywan?

Z wcześniej opracowanych łańcuchów czynności i obejrzanych eksponatów każda grupa po kolei od 1 do 6 (klasa liczy 23 osoby) podaje jedną propozycję we właściwej kolejności, którą zapisujemy na tablicy.
Członkowie zespołów układają w kolejności przedmioty z wystawki, służące do wyrobu dywanu.

Przykładowy zapis:


strzyżenie owiec nożyce do strzyżenia owiec
gremplowanie wełna owcza
przędzenie nici z wełny kołowrotek
farbowanie motek wełny nici białych i kolorowych
zwijanie w kłębki kłębki nici
snucie
nawijanie
wrzucanie nici do niczennic niczennice
wciąganie przędzy do płochy płocha - fragment
tkanie czółenka i cewki, lajstka
utkany dywan bieżnik, makatka
prasowanie dywanu żelazko z duszą
Za każdy trafnie podany zapis i wybrany eksponat, grupa (każdy uczeń) otrzymuje po 1 pkt. za aktywność.

  1. Chętni uczniowie próbują w kolejności pod opieką nauczyciela, kręcić kołowrotkiem. Trudna to sztuka i nielicznym się udaje. Nie każda dziewczynka mogłaby być prząśniczką.

  1. Część końcowa.

    Dlaczego chcemy ocalić od zapomnienia twórczość ludową?
    • odpowiedzi indywidualne uczniów
    • zapis wniosku końcowego na tablicy i w zeszycie
    Twórczość ludowa jest dziedzictwem kultury naszego regionu. Poznając przeszłość, poznajemy korzenie, z których się wywodzimy, dlatego należy ją ocalić od zapomnienia.
    • ocena aktywności uczniów

  1. Praca domowa dla chętnych.

    Zredaguj zaproszenie na wystawę tkactwa dwuosnowego pani Heleny Olechnowicz, krótko je reklamujac.

Eulalia Mroczko

P.S. Wywiad uczniwie mogą przeprowadzić z inną osobą zajmującą się tkactwem i wykorzystać go na lekcji.


Data ostatniej modyfikacji: 14. grudnia 2004, 08:14:34
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce
16-100 Sokółka
ul. Grodzieńska 43
telefon: (0-85)711 21 45; fax: (0-85) 711 24 43