Temat: Historia książki - z książką przez stulecia.
(Scenariusz zajęć bibliotecznych dla klasy III)
Cele:
Ogólne:
zapoznanie dzieci z historią książki od początków do współczesności.
Operacyjne - po lekcji uczeń potrafi:
wyjaśnić pojęcia: pismo klinowe, hieroglify, papirus, pergamin, książka rękopiśmienna, e-book
znać rodzaje materiału, z którego wykonane były książki,
wskazać różnice między książką rękopiśmienną a drukowaną.
Środki dydaktyczne:
Historia książki – prezentacja w programie Power Point
karty pracy dla grup
kolorowe kartki papieru,
Komputer
Metody:
pogadanka, pokaz, metoda działań praktycznych
Formy:
indywidualna
grupowa ( podział na 6 zespołów)
Przebieg zajęć:
Przedstawienie celu, podanie tematu, informacja o przebiegu lekcji.
przywitanie uczniów,
podział klasy na grupy, wybór liderów,
wyjaśnienie celu zajęć.
Wprowadzenie nauczyciela.
Gdy na Ziemi pojawił się człowiek zrodziła się potrzeba porozumiewania się, przekazywania informacji. Oczywiście nie istniała jeszcze książka w dzisiejszej postaci. Jej wygląd zmieniał się w ciągu wieków, a przyczyniały się do tego kolejne wynalazki. Za chwilę zobaczycie, jak wyglądała książka w różnych momentach historii i w różnych kulturach.
Pokaz prezentacji w programie Power Point „Historia książki. Z książką przez stulecia”.
Ćwiczenia w grupach.
Otrzymaliście tekst. Zapoznajcie się z nim i odpowiedzcie na pytania. Wykonajcie plakat, na którym umieścicie odpowiedzi na pytania, rysunek przedstawiający omawianą przez was formę książki (załącznik 1)
Ocena pracy grupy – prezentacja wyniku pracy grupy przez lidera.
Praca indywidualna
Połącz rysunek z odpowiednim wyrazem (załącznik 2)
Uporządkuj chronologicznie (załącznik 3)
Podsumowanie wiadomości.
Uzupełnij tekst (załącznik 4)
Ewaluacja
Samoocena własnej pracy i pracy klasy.
Zadanie domowe
Krzyżówka do rozwiązania (załącznik 5)
Zakończenie lekcji
Podziękowanie uczniom za wspólną pracę.
Opracowała Elżbieta Maria Gryszko