Rozmiar: 10416 bajtów
Gazetka redagowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce


Głos nr 14

numer 14

Co nieco historii.

Perykles był tak cudownym mówcą, że potrafił przekonać Ateńczyków do zrobienia wszystkiego, czego sobie życzył.

Mówca - geniusz
Przez ponad 30 lat (460 - 429 p.n.e.) najważniejszym mieszkańcem Aten był Perykles. Ateny miały ustrój demokratyczny, to znaczy, że mieszkańcy miasta głosowali i decydowali o losach miasta. Nie wszyscy Ateńczycy mogli głosować, między innymi niewolnicy, kobiety i mężczyźni nie pochodzący z Aten. Perykles cieszył się sławą najlepszego mówcy publicznego. Po wysłuchaniu jego mowy ludzie zwykle się z nim zgadzali. Perykles przekonywał obywateli Aten, że ich miasto może być bogate i piękne.

Wspaniałe miasto
Perykles wydał fortunę na budowę floty. Zapowiedział wojnę przeciw każdemu, kto nie zgadzał się z przywództwem Aten. Chciał , żeby Ateny stały się ośrodkiem kultury. Uważał, że każdy powinien chodzić do teatru, więc wstęp do teatru był darmowy! Obywatele którzy szli na sztukę, otrzymywali w dni powszednie pieniądze za stracony zarobek. Perykles chciał też, aby Ateny wyglądały pięknie. Przekonał Ateńczyków do przeznaczenia wielu pieniędzy na wzniesienie świątyń i budowli.

Perykles porównywany do Zeusa
Perykles był mądry, spokojny i pełen godności. Nigdy się nie złościł i ludzie porównywali go do Zeusa, władcy bogów. Popiersie Peryklesa jest jedną z pierwszych rzeźb greckich, przedstawiających prawdziwego człowieka, a nie boga lub boginię. Hełm pozwolił ukryć jego łysą głowę, z której Ateńczycy stroili sobie żarty!

Wielki projekt
Największym projektem budowlanym Peryklesa był Partenon, ogromna świątynia na ateńskim wzgórzu, zwanym Akropolem. Partenon zbudowany z białego marmuru i pokryty marmurowym dachem. Kolumny miały 10,5 m wysokość i 2 m grubości. Całkowity koszt Partenonu wyniósł po przeliczeniu na dzisiejsze pieniądze 5 milionów dolarów, czyli 20 milionów złotych.

Śmiertelny wróg
Gdy Ateny były u szczytu potęgi, wybuchła epidemia dżumy. Zmarła jedna trzecia mieszkańców miasta, także Perykles. Chorzy umierali gromadami dookoła studzien, do których przychodzili ukoić palące pragnienie!

Dawid Pac klasa Vf


18. marca 2004, 20:20:17