Gazetka redagowana przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce
Październik 2004 roku


numer 16

Co nieco historii.

II Wojna Światowa

W tym roku zajmę się pisaniem artykułów o Polakach walczących na frontach II Wojny Światowej. W aktualnym numerze opowiem Wam co nieco o cichej wojnie, której zadaniem miało być zdobycie pretekstu przez Niemców do ataku na Polskę. Trudniejsze sformułowania są podkreślone i wyjaśnione na dole strony.

Przed pamiętnym 1 wrześniem

Mimo swych wieloletnich przygotowań do wojny III Rzesza starała się zrzucić całą winę wybuchu wojny na Polskę. Potężna machina propagandowa, którą kierował Joseph Goebbels, przedstawiała narodom europejskim Polaków jako bezlitosnych ciemięzców mniejszości niemieckiej na Dolnym Śląsku, w Wielkopolsce i na Pomorzu. Hitlerowcy umiejętnie przeplatali, w relacjach wypędzonych, opisy morderstw i okrucieństw z przykładem bohaterskiej samoobrony zdesperowanych ziomków.
W rzeczywistości ową Samoobroną kierowali specjaliści z SS, SA i wywiadu wojskowego. Uczestnicy owych spontanicznych walk przeszli przeszkolenie dywersyjne w III Rzeszy. Nocą 31 sierpnia wypady zbrojne stanowczo się wzmogły. Bandy liczące nawet do kilkunastu ludzi atakowały fortyfikacje Obszaru warownego Śląsk, placówki Straży Granicznej oraz ważne kopalnie i huty. Celem stały się także małe oddziały Wojska Polskiego. Dywersanci znający dobrze teren i język polski, służyli za przewodników dla Wermachtu, a ich informacje bardzo pomogły w pierwszych godzinach agresji na Polskę.
Obronę przed niemiecką dywersją i działalnością wywiadowczą utrudniali sami alianci, którym zależało, aby nie prowokować Niemców. To wstrzymywanie bardziej stanowczych akcji policyjno - wojskowych wywołało trwającą na pograniczu wojnę nerwów. Dyplomaci Anglii i Francji, do końca próbowali zapobiec wojnie, przyczynili się nawet do opóźnienia polskiej mobilizacji. Nie wiedzieli, że termin agresji został już ustalony, a jej zapowiedzią stały się strzały na granicy.

Słowniczek:

Propaganda - celowe oddziaływanie na ludność: środki perswazji intelektualnej i emocjonalnej służące pozyskaniu zwolenników i sojuszników.

Dywersja - podczas wojny działanie z ukrycia na terytorium nieprzyjaciela lub przez niego zajętym, mające na celu podważanie jego siły i obronności, dążące do dezorganizacji jego systemu dowodzenia, łączności, komunikacji itp.

Wermacht - oddziały wojsk lądowych III Rzeszy w czasach II Wojny Światowej.

Mobilizacja - przejście sił zbrojnych państwa ze stanu pokojowego do stanu wojny, a także powołanie rezerwistów do czynnej służby wojskowej.

Dawid Pac klasa VIF


26. października 2004, 14:00:04