kontakt

Konspekt lekcji diagnozującej z przyrody w klasie VI.

Temat: Spacer przez kontynenty po mapach świata.

Cel ogólny: Zainteresowanie światem, jego różnorodnością, bogactwem i pięknem.

Diagnozie zostaną poddane wiadomości i umiejętności uczniów w zakresie

  • umiejętności posługiwania się atlasem do przyrody,
  • odczytywanie informacji zawartych na mapach ogólno geograficznych, klimatycznych i krajobrazowych świata,
  • analiza wykresów temperatury i opadów,
  • wykorzystanie wiadomości zawartych na mapach w wypełnieniu kart pracy ucznia.

Cele operacyjne:
wiadomości
Kategoria A (zapamiętywanie)
Uczeń potrafi:

  • posługiwać się atlasem,
  • rozróżniać rodzaje map,
  • wymienia istotne wiadomości, które z tych map można odczytać.
Kategoria B (rozumienie)
  • rozpoznaje kontynenty i oceany,
  • rozpoznaje strefy klimatyczne i krajobrazowe na mapach,
  • wyjaśnia wpływ temperatury i wilgotności na klimat i krajobraz.
umiejętności
Kategoria C (stosowanie wiedzy w praktyce w sytuacjach typowych)
Uczeń potrafi:
  • odnaleźć właściwą mapę w atlasie,
  • wskazać na mapie położenie kontynentów i oceanów i właściwie zaznaczyć je na mapce konturowej świata w karcie pracy,
  • odczytać mapy i właściwie umieścić w karcie pracy strefę klimatyczną i krajobrazową,
  • odczytać informacje zawarte w wykresach i diagramach pogody,
  • obliczyć amplitudę temperatur,
  • zinterpretować odczytane informacje i uzyskane wyniki.
Kategoria D (stosowanie wiedzy w praktyce w sytuacjach problemowych)
  • uczeń przewiduje jaki wpływ na występowanie stref klimatycznych i krajobrazowych może mieć ocieplenie klimatu spowodowane "efektem cieplarnianym" na Ziemi.

postawy:

  • kształtowanie postaw ucznia - odkrywcy i podróżnika,
  • umiejętność współdziałania i pracy w grupie,
  • możliwość zaprezentowania swojej wiedzy i umiejętności,
  • szacunek do pomocy naukowych i siebie nawzajem.

metody:

  • pogadanka
  • mapa mentalna
  • praca z mapą, atlasem i kartą pracy ucznia
Formy pracy: praca zespołowa, indywidualna i grupowa.
Typ lekcji: diagnozująca
Środki dydaktyczne:
  • mapa fizyczna świata
  • atlas do przyrody
  • karta pracy ucznia indywidualna i grupowa
  • kredki

Przebieg lekcji.
Faza wprowadzająca.

  1. Czynności organizacyjne.
  2. Wprowadzenie w problematykę lekcji i zapis tematu.
  3. Przeprowadzenie diagnozy metodą mapy mentalnej dotyczącej rodzajów map oraz informacji w nich zawartych.

Faza realizacyjna.

  1. Rozdanie kart pracy uczniom.
  2. Na podstawie mapy fizycznej świata w atlasie rozpoznaj i właściwie podpisz kontynenty i oceany na mapce w karcie pracy.
  3. Uczniowie pokazują na mapie świata rozwieszonej w klasie kontynenty i oceany.
  4. Podział klasy na grupy /6/.
  5. Każda z grup otrzymuje przygotowaną przez nauczyciela kartę zadań do wykonania i czas w którym to zadanie powinno być wykonane.
  6. Prezentacja opracowań poszczególnych stref klimatycznych i krajobrazowych przez
  7. liderów grup.

Faza podsumowująca.

  1. Zadanie pytania problemowego.
  2. Ocena pracy uczniów, samoocena.
  3. Ocena stopnia zadowolenia z lekcji.

Opracowała Eulalia Mroczko


Data ostatniej modyfikacji: 3. maja 2005, 16:32:33
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza w Sokółce
16-100 Sokółka
ul. Grodzieńska 43
telefon: (0-85)711 21 45; fax: (0-85) 711 24 43