Temat: Zasady bezpiecznej i higienicznej pracy z komputerem a ochrona środowiska.
Na początku przypomnimy sobie regulamin pracowni komputerowej.
Kliknij w duszka aby pobrać plik z regulaminem.
Ćwiczenie 1.
Wykonaj ćwiczenie A z lekcji 1 z zestawu ćwiczeń Informatyka Europejczyka.
Z rozsypanych fragmentów zdań ułóż regulamin pracowni komputerowej.
Komputery zadomowiły się na dobre w naszym życiu. Coraz więcej czasu spędzamy przy nich, ucząc się, bawiąc, pracując.
Badania wykazały, że wiele osób, które na co dzień pracują przy komputerze, cierpi na rozmaite dolegliwości, takie jak bóle kręgosłupa, bóle głowy, pieczenie i łzawienie oczu, rozdrażnienie. Aby temu zapobiec bardzo ważne jest, aby odpowiednio zorganizować komputerowe stanowisko pracy.
Prawidłowo, to znaczy zgodnie z zasadami ergonomii zorganizowane stanowisko pracy z komputerem, to:
- odpowiednie oświetlenie (bez odbić, niezbyt intensywne, niejaskrawe, niekontrastowe);
- krzesło, w którym można regulować zarówno wysokość siedziska, jak i kat nachylenia oparcia;
- odpowiednio szeroki blat biurka, tak by zachować właściwą odległość oczu od monitora, co najmniej na wyciągnięcie ręki;
- możliwość częstego wietrzenia sali, w której pracują komputery.
Pamiętaj o tym, że należy kontrolować czas spędzony przy komputerze. W Twojej grupie wiekowej ten czas nie powinien przekraczać 1 godziny dziennie. Podczas pracy z komputerem rób przerwy, wykonuj ćwiczenia gałki ocznej (patrzenie w górę, w dół, w prawo, w lewo), spoglądaj na zieleń lub za okno.
Ćwiczenie 2.
Pobierz plik z ćwiczeniem. W tym celu najedź myszką na duszka, naciśnij prawy przycisk myszy i z menu kontekstowego wybierz opcję Zapisz element docelowy jako (Zapisz link jako). Wskaż Pulpit jako miejsce zapisania pliku. Plik otwórz za pomocą wskazanego przez nauczyciela programu.
Wykonaj pobraną kartę pracy.
Dynamiczny rozwój technologii komputerowej powoduje, że komputery bardzo szybko się starzeją. Rośnie liczba zużytych elementów, co niekorzystnie wpływa na środowisko naturalne.
Komputerów nie wyrzuca się na śmietnik. Komputery, monitory, drukarki i inne urządzenia komputerowe zawierają elementy, z których można odzyskać metale szlachetne, miedź, szkło. Istnieją specjalne firmy, które zajmują się recyklingiem, czyli odbieraniem, przetwarzaniem i ponownym wykorzystaniem zużytych materiałów.
Aby zmniejszyć zużycie energii, komputery wyposażono w mechanizmy, które automatycznie wyłączają monitory i dyski, gdy przez jakiś czas komputer nie jest używany. Pozwala to oszczędzać energię elektryczną bez konieczności wyłączania komputera z sieci.
Kolejnym sposobem ochrony środowiska naturalnego jest zastępowanie dokumentów papierowych elektronicznymi. Powoduje to oszczędności papieru i tuszu. Zmiany te jednak postępują wolno.
Ćwiczenie 3.
Otwórz dowolny edytor tekstu i w nowym dokumencie napisz krótką notatkę na temat tego, co powinien robić każdy użytkownik komputerów, aby zadbać o ochronę środowiska.
Plik z ćwiczeniem zapisz na Pulpicie pod nazwą ochrona środowiska.
Ćwiczenie 4.
Wykonaj ćwiczenie C i D z lekcji 1 z zestawu ćwiczeń Informatyka Europejczyka.