Temat: Inne ważne czynności w systemie operacyjnym.

Okna, to znaczy windows.

Kiedy pracujesz z oknami w systemie operacyjnym, pamiętaj o następujących zasadach:

  1. Jeżeli okno nie jest zmaksymalizowane, możesz zmieniać rozmiar okien, chwytając myszą prawy dolny narożnik okna i przeciągając go w dowolnym kierunku, zależnie od potrzeby. Wielkość okna zostanie zmieniona po puszczeniu przycisku myszy.
  2. okno0 (52 kB)

  3. W każdym systemie występują różne rodzaje okien. Często zdarza się, że musimy odpowiedzieć na pytania systemu i udzielić informacji. Wtedy mamy do czynienia z oknami dialogowymi. Ich wygląd zależy od programu i wykonywanego polecenia.
  4. okno1 (15 kB)

  5. Gdy otworzysz dowolny katalog, na ekranie zobaczysz okno z widokiem zawartości tego katalogu. Zawiera ono elementy, które ułatwiają obsługę plików i katalogów oraz poruszanie się po pamięci zewnętrznej komputera. Pamięć zewnętrzną komputera tworzą dyski twarde, dyski SSD, umieszczone w napędach dyski CD, DVD i Blu-rey, karty pamięci oraz pamięci USB (Pendrive).
  6. okno2 (105 kB)

Podczas pracy z komputerem zobaczysz jeszcze wiele innych okien. Zasady pracy z nimi są proste. Zawsze czytaj uważnie informacje wyświetlane w oknach.


Ćwiczenie 1.
Otwórz cztery wybrane przez siebie programy komputerowe. Zmieniając wielkość i położenie okien otwartych programów, rozmieść je tak aby zajęły cały ekran monitora i nie zachodziły na siebie.


Formatowanie dysków.

Następną ważną umiejętnością przydatną podczas pracy z komputerem jest formatowanie dysku.

Formatowanie usuwa całą zwartość dysku, dlatego decyzję o formatowaniu dysku twardego oraz wykonanie tej czynności pozostawiamy fachowcom. Formatować można również wszystkie inne pamięci masowe, np. karty pamięci, pamięci USB, płyty wielokrotnego zapisu CD, DVD. Zawsze jednak decyzja o formatowaniu nośnika danych podjęta powinna być świadomie a w miarę możliwości dane z tego nośnika skopiowane na inny.
Poniższe okno pokazuje informacje wyświetlane podczas formatowania pamięci USB (Pendrive).
      formatowanie (31 kB)


Ćwiczenie 2.
Zamknij wszystkie otwarte programy. Kliknij w dowolne puste miejsce na Pulpicie. W tej chwili aktywny jest Pulpit, to jest folder systemowy. Naciśnij F1 - pomoc systemu. W zasobach podręcznika do systemu Pomoc wyszukaj następujące informacje:

  1. Co to jest szybkie formatowanie? Czym różni się od normalnego formatowania?
  2. Kiedy należy formatować dysk twardy komputera?
Odpowiedzi na powyższe pytania udziel w wybranym przez siebie edytorze tekstu. Plik z ćwiczeniem zapisz na Pulpicie pod nazwą formatowanie.


Ćwiczenie 3.
Spraw, aby oknem aktywnym był Pulpit. Następnie naciśnij F1 - pomoc systemu. W zasobach Pomocy wyszukaj hasło kopiowanie i wklejanie pliku i odczytaj następujące informacje:

  1. Jakie czynności należy wykonać, aby skopiować i wkleić plik?
  2. Opisz dwa inne sposoby skopiowania i wklejenia pliku.
Odpowiedzi na powyższe pytania udziel w wybranym przez siebie edytorze tekstu. Plik z ćwiczeniem zapisz na Pulpicie pod nazwą formatowanie.


Ćwiczenie 4.
Wykonaj ćwiczenie B i C z lekcji 4 z zestawu ćwiczeń Informatyka Europejczyka.